O zimowym utrzymaniu dróg na XV Międzynarodowym Zimowym Kongresie Drogowym w Gdańsku

włącz . Opublikowano w Targi, szkolenia, konferencje, spotkania drogowców

 
Wywiad red. Anny Rogalińskiej z Iwoną Stępięń-Kotlarek, Z-ca Dyrektora Generalnego Dróg Krajowych i Autostrad 
 
Wywiad red. Anny Rogalińskiej ze Zbigniewem Kotlarkiem, Prezesem Polskiego Kongresu Drogowego
 
Wywiad red. Anny Rogalińskiej z ppłk dr inż. Mariuszem Wesołowskim, Kierownikiem Zakładu Lotniskowego Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych

Z tego wydarzenia może być dumne nie tylko środowisko polskich drogowców. W Gdańsku na terenie Centrum Kongresowego AMBEREXPO odbył się XV Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy. Polska jest pierwszym krajem naszej części Europy, w którym spotkali się eksperci, naukowcy i przedstawiciele firm branżowych z całego świata, specjalizujący się w zimowym utrzymaniu dróg. Organizatorami XV Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego byli: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), Światowe Stowarzyszenie Drogowe (PIARC) oraz Miasto Gdańsk.

Światowe Stowarzyszenie Drogowe (PIARC) powstało w 1909 roku. Jego misją jest bycie światowym liderem wymiany wiedzy na temat polityki i praktyk związanych z drogami i transportem drogowym. Organizacja skupia 121 krajowych rządów członkowskich z całego świata. Podczas XV Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego w Gdańsku podpisano porozumienie pomiędzy PIARC i Polskim Kongresem Drogowym (PKD), potwierdzające uznanie PKD za Komitet Narodowy PIARC. Podczas uroczystości Polski Kongres Drogowy reprezentował prezes stowarzyszenia, Zbigniew Kotlarek.

Tematem przewodnim XV Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego było hasło „Zapewnić bezpieczne i zrównoważone zimowe usługi drogowe”. Jak powiedział Claude van Rooten, prezes Światowego Stowarzyszenia Drogowego (PIARC) – hasło kieruje uwagę na wyzwania, jakie stawia przed nami zimowe utrzymanie dróg. Kongresowi towarzyszyła wystawa na której swoje stoiska miały Komitety Narodowe PIARC oraz firmy specjalistyczne, prezentujące rozwiązania i produkty do utrzymania dróg. W gronie wystawców była firma OAT, wydawca Portalu Budownictwa Komunikacyjnego ViaExpert.

Międzynarodowe Zimowe Kongresy Drogowe są wydarzeniem niezwykle prestiżowym, a zarazem unikalnym jeśli chodzi o zakres omawianych zagadnień. Temat zimowego utrzymania dróg rozpatrywany jest w kontekście planowania zadań, wyboru innowacyjnych rozwiązań oraz optymalizacji kosztów finansowania.

W pierwszym dniu kongresu w Gdańsku odbyła się miedzy innymi sesja ministerialna. Uczestniczył w niej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wraz z ministrami branży transportu i infrastruktury z Litwy, Czarnogóry oraz Japonii. Debatowano o wyzwaniach dotyczących utrzymania infrastruktury drogowej.

W gronie licznych, obecnych w Gdańsku ekspertów z drogowych organizacji z całego świata był dr inż. Michael Rohleder, Dyrektor Zarządzający Stowarzyszenia Badawczego Drogownictwa i Inżynierii Ruchu Forschungsgesellschaft für Straßen - und Verkehrswesen (FGSV).

XV Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy pokazał kompetencję GDDKiA – także w zakresie nowoczesnego utrzymania dróg w Polsce. Podczas otwarcia kongresu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że podnoszenie standardu utrzymania już istniejącej infrastruktury – przez cały rok, niezależnie od pogody - to kluczowe zadanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Iwona Stępień- Kotlarek, z-ca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad podkreśliła starania GDDKiA w tym zakresie, widoczne m.in. w standardach letniego i zimowego utrzymania dróg.

Międzynarodowe Zimowe Kongresy Drogowe odbywają się w cyklu czteroletnim w różnych zakątkach świata. Po Gdańsku specjalistów od zimowego utrzymania dróg gościć będzie Calgary w Kanadzie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z XV Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego w Gdańsku.

Zdjęcia ViaExpert

Przygotowała: Anna Rogalińska

KameraViaexpert_long_1