Nowa droga z betonu

włącz . Opublikowano w woj. kujawsko-pomorskie

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy zaplanował do końca roku utwardzenie kilometrowego odcinek drogi wojewódzkiej nr 272 w technologii betonu wałowanego. Trasa znajduje się na terenie powiatu świeckiego.

- Na naszej sieci występuje jeszcze kilka odcinków dróg bez twardej nawierzchni – wyjaśnia dyrektor ZDW w Bydgoszczy, Mirosław Kielnik. - Brakuje jej na około 9 kilometrach dróg w Borach Tucholskich oraz w rejonie Lipna. Mimo niewielkiego znaczenia komunikacyjnego naszym celem jest ich przebudowa. Z opinii innych zarządców wiemy, że beton wałowy może być na tego typu drogach bardzo korzystnym rozwiązaniem. Wcześniej analizowaliśmy też zastosowanie innych technologii. Jednak żadna nie miała aż tylu atutów.

Beton oznacza między innymi odporność na klawiszowanie, przerastanie zielenią i powstawanie kolein. Tego typu nawierzchnie cechują się także niskimi kosztami eksploatacji i łatwością utrzymania. Do ułożenia tej nawierzchni wytypowaliśmy niespełna kilometrowy odcinek DW nr 272 pomiędzy wiaduktem autostradowym a miejscowością Piła Młyn. Ta droga ma obecnie niewielkie znaczenie komunikacyjne. Liczymy jednak, ze wraz z jej utwardzeniem na całym odcinku, który ma obecnie nawierzchnię gruntową natężenia ruchu wzrosną. Dlatego wybierając technologię budowy nowej nawierzchni chcemy uzyskać możliwie dobre parametry, gwarantujące wysoką trwałość inwestycji - dodaje dyrektor.

Obecnie trwa procedura wyboru wykonawcy na to zadanie. Zadanie to powinno zakończyć się na przełomie października i listopada. W jego zakres oprócz wykonania nawierzchni wraz z podbudową wchodzi też zagęszczenie poboczy oraz oznakowanie pionowe i poziome.

DW nr 272 łączy łączy miejscowości Laskowice, Jeżewo i Dolną Grupę. W Dolnej grupie trasa kończy się na ważnym rondzie gdzie zbiegają się drogi krajowe nr 91 w kierunku Gdańska i Torunia oraz droga krajowa nr 16 w kierunku Grudziądza i Olsztyna. W ostatnich latach wyremontowany został odcinek DW nr 272 przebiegający przez Grupę Plac.

Źródło: ZDW Bydgoszcz