Pracowity listopad na drogach wojewódzkich kujawsko-pomorskiego

włącz . Opublikowano w Zarządzanie drogami

KielnikMiroslaw

Pogoda sprzyja drogowcom więc sezon inwestycyjny trwa. Na większości dróg - także samorządowych- prowadzone są prace.

Z Mirosław Kielnikiem, Dyrektorem ZDW w Bydgoszczy rozmawiamy o tym, co zrobiono tej jesieni na wojewódzkich drogach oraz o inwestycjach, które należy w sezonie jeszcze zrealizować.

Panie Dyrektorze, tegoroczna jesień była okresem intensywnych prac prowadzonych na drogach wojewódzkich. W październiku sporo prac zaplanowano między innymi w miejscowości Więcbork. Na czym polegały i jaki jest efekt zrealizowanych tam inwestycji?

Jesienią realizowaliśmy między innymi Drogową Inicjatywę Samorządową. To program poprawy bezpieczeństwa na drogach współfinansowany przez województwo oraz lokalne samorządy. Samorząd województwa zapewnia 40 procent niezbędnych środków. Resztę finansują gminy lub powiaty. W ramach tego programu zrealizowaliśmy 9 zadań, polegających przede wszystkim na budowie chodników. Separacja ruchu pieszych i rowerzystów od ruchu samochodowego to najlepszy sposób na ograniczenie liczby wypadków. W Więcborku w ramach tej inicjatywy zbudowaliśmy nowy chodnik wraz ze ścieżką rowerową przy ul. Pocztowej. Dodatkowo ze środków własnych zainstalowaliśmy sygnalizację świetlną pod wąskim wiaduktem kolejowym na DW nr 189, co pozwoliło na wydzielenie pod nim także chodnika. Więcbork równocześnie rozpoczął rewitalizację centrum. Dzięki funduszom pozyskanym przez gminę przebudowywany jest fragment naszej DW nr 241 przy Rynku.

ZDWB SAM 1525
Instalacja sygnalizacji w Więcborku. Fot. Michał Sitarek/ZDW w Bydgoszczy

Także w październiku zakończono remont mostu w Elgiszewie. Jakie prace wykonano i w jakim stopniu oddanie do użytku tej przeprawy na Drwęcy usprawniło komunikację w regionie?

W ramach kontraktu wzmocniona została płyta pomostu i główne dźwigary. Poza tym wykonana została nowa izolacja i odwodnienie. Ułożyliśmy też nową nawierzchnię na jezdni i dojazdach, dobudowaliśmy chodniki i zamontowaliśmy bariery ochronne oraz balustrady. Wszystkie prace poprawiły komfort jazdy kierowców oraz bezpieczeństwo pieszych.

Panie Dyrektorze, ZDW w Bydgoszczy, którym Pan kieruje rozpisał na końcówkę sezonu kolejne przetargi. A to oznacza, że listopad nie zakończy prac na drogach wojewódzkich …

Zdecydowana większość zadań skierowanych do realizacji na przełomie października i listopada ma ograniczony zakres. Niewielkie odnowy, budowa kilku zatok i chodników ma zakończyć się na przełomie listopada i grudnia. Rozpisanie części przetargów było możliwe dopiero w tak późnym terminie ze względu na konieczność przesunięć finansowych w naszym budżecie. Staramy się zawsze wykorzystać wszystkie środki, jakie mamy do dyspozycji.

Jakie inwestycje zrealizowane w tym sezonie uważa Pan za szczególnie ważne dla sieci dróg wojewódzkich kujawsko- pomorskiego?

ZDWB Preselekcja1
Preselekcja. Fot. Adam Ciechanowski/ZDW w Bydgoszczy.

Największą inwestycją była modernizacja kolejnego 25-kilomtrowego odcinka DW nr 252 z Zakrzewa do Włocławka. W ten sposób zakończymy modernizację ważnej trasy, która będzie komunikowała południe regionu z autostradą A1 oraz planowaną trasą S5. Liczyliśmy że inwestycja zostanie zakończona w tym roku. Jednak za budowę fragmentu drogi przy węźle autostradowym w Brzeziu odpowiadają firmy budujące autostradę A1. W związku z tym roboty na tym fragmencie drogi wojewódzkiej zakończą się w przyszłym roku. Przekazaliśmy też plac budowy na DW nr 239 w Gródku. Dzięki temu najbardziej niebezpieczny odcinek tej trasy również zostanie zmodernizowany. Bardzo ważnym zadaniem, które realizujemy na koniec roku jest także tworzenie systemu preselekcji. Na trzech trasach będą ważone wszystkie pojazdy, a dane trafią do inspektorów transportu drogowego. W ten sposób ochronimy zmodernizowane DW nr 251 (Inowrocław-Żnin), DW nr 241 (Kcynia-Wągrowiec) i DW nr 552 (otaczająca od północy Toruń) przed degradacją przez przeciążone pojazdy.

Dziękuję Bardzo za rozmowę.

Rozmawiała: Anna Rogalińska.

Źródło zdjęć: ZDW w Bydgoszczy.