Droga do rozwoju przedsiębiorczości czyli ... Przasnyska Strefa Gospodarcza.

włącz . Opublikowano w Zarządzanie drogami

ZenonSzczepankowski
Zenon Szczepankowski, Starosta Przasnyski
Bez dobrych dróg dojazdowych i infrastruktury nie byłoby inwestorów, zainteresowanych ulokowaniem firm w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej. Otwarto ją uroczyście 1 września br. podczas Święta Plonów. Prawie 300 ha terenu udostępnionego do przetargów daje gospodarzom i mieszkańcom nadzieję na szybszy rozwój gospodarczy a mieszkańcom na nowe miejsca pracy.

Zapraszamy na rozmowę z Zenonem Szczepankowskim, Starostą Przasnyskim.

Panie Starosto. Ile czasu i ... ile pieniędzy kosztowało przygotowanie takiej inwestycji?

Uchwałę o utworzeniu strefy gospodarczej przyjęliśmy w 2003 roku. Ale 9 lat temu były tu jeszcze grunty Skarbu Państwa, których nie można było zagospodarować pod kątem inwestycyjnym. Musieliśmy przeprowadzić procedury: uchwalić plan miejscowy, wykupić ten grunt. Przystępując do tworzenia planu zagospodarowania terenu mieliśmy pewne narzucone elementy- np. istnienie na tym obszarze lotniska aeroklubu. Na stworzenie strefy pozyskaliśmy ponad 30 milionów złotych ze środków unijnych. Na wybudowanie niezbędnych dróg dojazdowych otrzymaliśmy dodatkowo – także z funduszy RPO – ok. 20 milionów złotych. W sumie inwestycja kosztowała ponad 50 milionów złotych, z czego prawie 80 proc. pokryły środki unijne. Strefa gospodarcza jest już gotowa. Teraz trwają przetargi na sprzedaż działek. Chętni mogą się zgłaszać bezpośrednio do Starostwa w Przasnyszu.

Otwarcie strefy_przasnysz1
Uroczyste Otwarcie Przasnyskiej Strefy Gospodarczej

Czy przedsiębiorcy są zainteresowani lokalizacją firm w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej?

18 inwestorów ma tu już swoje siedziby. Dwóch kolejnych jest w trakcie wykupu działek. W strefie może jeszcze znaleźć lokalizację kilkadziesiąt firm. W ramach przetargów na sprzedaż udostępniliśmy dopiero 40 ha. Ok. 250 ha jest jeszcze do udostępnienia z czego 107 ha to grunt lotniczy. Oznacza to, że w przyszłości też musi być na nim prowadzona działalność lotnicza. Pozostałe ok. 150 hektarów strefy podzielono na pół hektarowe działki. Przedsiębiorca może je łączyć, dostosowując do swoich potrzeb.

Panie Starosto, o czym Pan myśli dziś, w dniu otwarcia inwestycji, po 9 latach oczekiwania na Przasnyską Strefę Gospodarczą?

Cieszę się, że inwestorzy, którzy tu już są  - tworzą miejsca pracy. Spokojny też jestem, że zbudowana przez nas infrastruktura będzie wykorzystana. Mam nadzieję, że strefa gospodarcza będzie odpowiadać oczekiwaniom i przedsiębiorców i mieszkańców tych stron.

Dziękuję bardzo za rozmowę.


Rozmawiała: Anna Rogalińska