Na Podhalu ruchem steruje ... Lider ITS!

włącz . Opublikowano w Zarządzanie drogami

GrzegorzStechW Warszawie obradował V Polski Kongres ITS. Stowarzyszenie InteligentneSystemy Transportowe ITS Polska  dba o to, by doroczne spotkania były czymś więcej, niż tylko miejscem dzielenia się wiedzą o najnowszych rozwiązaniach technologii. Kongres jest  okazją do spotkania ekspertów oraz tych, którzy chcą dowiedzieć się … jak nimi zostać. Wyrazem uznania dla firm, samorządów, administracji oraz przedstawicieli świata nauki, wyróżniających się w dziedzinie prac badawczych i wdrożeniowych ITS jest przyznawany od 3 lat tytuł ”Lidera ITS”

„Liderem ITS” 2012 w kategorii NAJLEPSZE WDROŻENIE został Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie za realizację projektu „Inteligentny System Sterowania Ruchem Regionu Podhalańskiego”. System składa się z sieci specjalistycznych urządzeń takich m.in., jak stacje monitorowania natężenia ruchu, warunków pogodowych czy stanu nawierzchni dróg.

Jak działa nagrodzony system?
Jakie korzyści przynosi użytkownikom podhalańskich dróg?

O nagrodzonym tytułem „Lidera ITS” 2012  projekcie pt. „Inteligentny System Sterowania Ruchem Regionu Podhalańskiego” rozmawiamy z Grzegorzem Stechem, Dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

 

 Anna Rogalińska w rozmowie z Grzegorzem Stechem, Dyrektorem ZDW w Krakowie
„(…) Każdy kierowca, który chce jechać w miarę bezpiecznie i płynnie przejechać przez Podhale może korzystać z pomocy telefonów komórkowych- może zamówić sobie za darmo taką opcję, żeby dostawać bezpośrednie komunikaty RSS. Może - też za darmo – ściągnąć GPS, który go poprowadzi przez Podhale, pokazując gdzie są korki, jak objeżdżać korki, gdzie jest jakieś zdarzenie (…) To bardzo wygodny mechanizm. Pokazuje również optymalne czasy dojazdu. I oczywiście to, co najłatwiej zrobić w tych systemach, czyli przy pomocy komputerów - strona internetowa. Zachęcam do korzystania z niej. Tu także pokazywane są najlepsze czy najkrótsze czasy dojazdu do wskazanej miejscowości. Żeby wszystko dobrze działało musiała być współpraca samorządów, zarządców dróg na różnych szczeblach. I to udało się zrobić. (…)”

 

 

KameraViaexpert_long_1

 

Inteligentny System Sterowania Ruchem Regionu Podhalańskiego www.wtatry.eu

Przygotowała: Anna Rogalińska