Obwodnicą Mszczonowa ciszej i bezpieczniej

włącz . Opublikowano w Co nowego w drogownictwie

29 października br. oddano do użytku obwodnicę  Mszczonowa. Prace przy budowie 6-kilometrowego odcinka zakończono pięć miesięcy przed terminem. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, generalnym wykonawcą – firma Mirbud S.A. ze Skierniewic, podwykonawcą w zakresie wykonania odcinka o nawierzchni z asfaltu porowatego firma Bilfinger Berger Budownictwo.

W ramach inwestycji wybudowano trzy wiadukty, most oraz węzeł drogowy Tarczyńska. Na 700 metrach obwodnicy wykonano pierwszy w Polsce odcinek doświadczalny z asfaltu porowatego, zainicjowany przez GDDKiA. Oddanie do użytku obwodnicy Mszczonowa poprawiło komfort jazdy, a dzięki wyprowadzeniu ruchu tranzytowego z centrum miasta zwiększyło bezpieczeństwo ruchu drogowego.

O obwodnicy Mszczonowa pisaliśmy już na Portalu ViaExpert (przeczytaj...), prezentując innowacyjne rozwiązanie - nawierzchnię z asfaltu porowatego, dzięki której można uzyskać efekt zmniejszenia o połowę odczuwanego hałasu, generowanego na styku opona nawierzchnia oraz wyeliminować powstawanie mgły wodnej za pojazdem w czasie deszczu. Wprawdzie nawierzchnię z asfaltu porowatego, zamiast - jak planowano - na dwóch kilometrach obwodnicy Mszczonowa,  położono na jej 700 metrowym odcinku, jednak nawet w tak „okrojonej” formie obwodnica Mszczonowa z cichą nawierzchnią pozostanie ważnym wydarzeniem z punktu widzenia rozwoju drogownictwa w Polsce.

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentującego wykonanie nawierzchni z asfaltu porowatego na obwodnicy Mszczonowa.

 KameraViaexpert_long_1
Wykonywanie nawierzchni porowatej na obwodnicy Mszczonowa
krok po kroku:
  1. Uszczelnienie górnej powierzchni warstwy wiążącej przy pomocy pojedynczego powierzchniowego utrwalenia na bazie emulsji asfaltowej modyfikowanej.
  2. Rozłożenie masy mineralno-asfaltowej asfaltu porowatego przy pomocy rozściełaczy.
  3. Zagęszczenie wykonanej warstwy asfaltu porowatego przy pomocy walców drogowych.
  4. Wykonanie oznakowania poziomego przy użyciu taśmy prefabrykowanej.
  5. Testy wodoprzepuszczalności.

 

 

 

Przygotowała: Anna Rogalińska